2m 4 meters In the figure above is shown a cylindrical Gaussian surface with a r
ID: 1657076 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
Given
electric field is along y direction with E= 4 i +(y-1)j + 8 k N/C
cylindrical Gausssian surface with radius 2m
and length is l = 4 m
we know that the flux through a surface of area A is
flux phi = (1/epsilon not) Q_in = E*A cos theta
where theta is the angle between the electric field and normal to the surface
a) electric flux phi = E*A cos theta= E*A cos 0 = E*A
A is pi*r^2 = pi*2^2 = 4pi
phi = (4 i +(y-1)j + 8 k )(4pi) = 16 pi i - 4pi j * 32 pi k
the magnitude is phi = 113.09 Nm2/C
b) flux will be same on right side also =113.09 Nm2/C
c) curved surface along the y-axis is zero because theta is 90 degrees
d) charge enclosed by the surface is
flux = Qin/epsilon not
Q in = flux*epsilon not
= 113.09*8.854*10^-12 C
= 1 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.