A rocket exerts a horizontal force of 80,000 N for 20 s on a 3000-kg rocket sled
ID: 1657249 • Letter: A
Question
A rocket exerts a horizontal force of 80,000 N for 20 s on a 3000-kg rocket sled that is initially at rest. The coefficient of friction between the sled and the ground (which is level) is 0.2. (Ignore air resistance.)
What is the magnitude of the friction force on the sled?
What is the magnitude of the acceleration of the sled while the rocket is firing?
What is the speed of the sled when the rocket stops firing?
What is the distance that the rocket travels while the rocket is firing?
What is the magnitude of the acceleration of the sled after the rocket stops firing?
How far from its starting point does the rocket sled come to rest again?
How much time elapses between the moment when the rocket starts firing and the moment when the sled comes to rest again?
Explanation / Answer
A) Friction = umg =0.2*3000*9.8 = 5880 N
B) a= Fnet/m = (80000-5880)/3000 = 24.71 m/s^2
C) v = at = 24.71*20 = 294.2 m/s
D) s = 0.5*at^2 = 0.5*24.71*20^2 = 4942 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.