A rock sample containing Cu was chemically digested; the resulting solution was
ID: 834666 • Letter: A
Question
A rock sample containing Cu was chemically digested; the resulting solution was made up to 100 mL in a volumetric flask. 10 mL of this solution was treated with appropriate reagents to result in 20mL of colored solution. The absorbance of this solution was measured at 454 nm in a 1 cm cell. The resulting absorbance was 0.393. A blank carried through the same procedure gave an absorbance of 0.045. If molar absorptivity of the Cu-containing colored compound is 7900, what is the amount of Cu in the rock sample (in mg)?
Explanation / Answer
Beer's law: A = ecl
whete A is absorbance, e is molar absorptivity, c is concentration and l is path length
A = A(sample) - A(reference) = 0.393 - 0.045 = 0.348
Concentration = A/el
= 0.348/(7900 x 1) = 4.405 x 10^(-5) M
Moles of Cu in 10 mL of solution = moles of Cu in 20 mL of colored solution
= volume x concentration of colored solution
= 20/1000 x 4.405 x 10^(-5) = 8.810 x 10^(-7) mol
Moles of Cu in sample = moles of Cu in 100 mL of solution
= 100/10 x 8.810 x 10^(-7) = 8.810 x 10^(-6) mol
Mass of Cu in sample = moles x molar mass of Cu
= 8.810 x 10^(-6) x 63.546
= 5.60 x 10^(-4) g = 0.560 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.