Determine the specific gravity of chlorine (C2) gas at 25 degrees Celsius [\'C)
ID: 1657370 • Letter: D
Question
Determine the specific gravity of chlorine (C2) gas at 25 degrees Celsius ['C) and a pressure of 0.8 atmospheres [atmj. Assume chlorine is an ideal gas and obeys the ideal gas law. The molecular weight of chiorine is 70 grams per mole [g/mol. Click the icon to view the value and units of gas constant R for Ideal Gas Law. click the icon to view conversion formulas for temperature scales Click the icon to view the conversion table for pressure. of water. The specific gravity is (Round your answer to three significant digits )Explanation / Answer
By using the universal gas law we have
PM = p RT
Where P = pressure , M = moleccular weight
0.8*0.07 = p*0.0821*(273+25)
p = 0.0022 gm/cm3 = 2.22 kg/m3
specific gravity = 2.22 / 1000 = 0.0022
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.