QUESTION 11 A ball thrown horizontally from a point 12 meters above the ground w
ID: 1657586 • Letter: Q
Question
QUESTION 11 A ball thrown horizontally from a point 12 meters above the ground with initial horizontal speed of 4 m/s. How far will it travel horizontally before it hits the ground? (use g- 10 m/s; round your answer to two decimals). QUESTION 12 A ball thrown horizontally from a point 38 meters above the ground, strikes the ground after traveling horizontally a distance of 18 meters. With what speed was it thrown? (use g 10 m/s: round your answer to two decimals) QUESTION 13 A nuffnuff is shot at an optimum angle, with speed 26 m/s. How far will it travel horizontally before hitting the ground? (use g 10 m/s": round your answer to two decimals)Explanation / Answer
11) h= vertical distance or height = 12m
ux= initial speed in horizontal direction = 4 m/s
g= 10 m/s2
R= range or horizontal distance = ?
uy= initial velocity in vertical direction = 0
from equation of motion in vertical direction:
Sy= uy*t+ (1/2)*ay*t2
h= 0+ (1/2)*g*t2
12= 0+ (1/2)*10*t2
t(time) = (12*2 / 10)1/2
t= 1.549 s
in horizontal direction , Sx= ux*t + (1/2)*ax*t2 ( ax, horizontal acceleration = 0)
R= 4*1.549 + 0
R= 6.196 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.