Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 21 Begin Date: 8/11/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 9/25/2017 11:59:00 PM

ID: 1658062 • Letter: C

Question

Chapter 21 Begin Date: 8/11/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 9/25/2017 11:59:00 PM End Date: 12/10/2017 12:00:00 AM (13%) Problem 8: Two capacitors of capacitance 3C and 5C (where C = 0.065 F) are connected in series with a resistor of resistance R = 6.5 . Randomized Variables R=6.5 3C 5C C = 0.065 F ©theexpertta.com tak if arg Grade Summa Deductions Potential ry 0% 100% sin0 cotan0asin acos0 atan acotan) sinhO cosh0 tanh cotanh0 cos tan Submissions Attempts remaining: ^6 (3% per attempt) detailed view END Degrees Radians NO Submit Hint I give up! Hints: 090 deduction per hint. H ints remaining:- Feedback: 0% deduction per feedback. 50% Part (b) If the circuit was charged by a 10.0 V source how much total charge (in C) did both capacitors have in them to begin with?

Explanation / Answer

given that C1 = 3C and C2 = 5C

Net capacitance is Cnet = (C1*C2)/(C1+C2) = (3C*5C)/(3C+5C) = 1.875*C = 1.875*0.065 =0.122 F

R = 6.5 ohm

time constant is T = R*Cnet = 6.5*0.122 = 0.793 sec

a) while discharging

q = Qe^(-t/T)

given that q = 0.75*Q

0.75*Q = Q*e^(-t/0.793)

0.75 = e^(-t/0.793)


t = 0.228 sec


-----------------------------------------------------------------------------


b)

in the begining of discharging the circuit may have maximum charge Q = C*V = 0.122*10 = 1.22 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote