Home 1 Help Set 3- Vol 2, Ch 3-The First Law of The 11:59:00 PM 17 12:00:00 AM-D
ID: 1658183 • Letter: H
Question
Home 1 Help Set 3- Vol 2, Ch 3-The First Law of The 11:59:00 PM 17 12:00:00 AM-Due Date: 17 11:59:00 PM End Date: 1 (14%) Problem 7: One mole of an ideal gas does 3100 J of work as it expands and volume of 0.035 m3. to a final pressure of 1.00x 105 Pa g 50% Part (a) 50% Part (b) What is the temperature of the gas, in kelvin? what was the initial volume of the gas, in cubic meters? Potential 100% sin cos0 tano 7 89 cotan0 asin acos0 atan0 acotan0 sinh0 () | | ( Attempts remaining: (4%per attempt) 1 2 3 0. Degrees Radians Hint ll content C 2017 Expen TA.LLCExplanation / Answer
Number of moles n = 1 mol
Work done W = 3100 J
Final pressure P ' = 1.00 x10 5 Pa
Final volume V ' = 0.035 m 3
we know W = nRT' ln ( V ' / V )
= P ' V ' ln (V ' / V ) Since in ideal gas PV = nRT or P ' V ' = nRT '
3100 = (1.00 x10 5)(0.035 ) ln ( V ' / V )
= 3500 ln( V ' / V )
ln(V ' / V ) = 3100 / 3500
= 0.885
V ' / V = e 0.885
= 2.422
V = V ' / 2.422
= (0.035 m 3) /2.422
= 0.0144 m 3
(b).Tempearture of the gas T = P ' V ' / nR
T = (1.00 x10 5) (0.035) / (1)(8.314)
= 420.9 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.