Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home 1 Stadent ashley fores2dy Class Management I Help Homework 6 Begin Date: 3/

ID: 2036384 • Letter: H

Question

Home 1 Stadent ashley fores2dy Class Management I Help Homework 6 Begin Date: 3/27/2018 2:00:00 PM-Due Date: 4/5/2018 11:59 (8%) Problem 6: The magnetic field of an electromagnetic wave is described by By-E ysos(kx-0, wbere Bo-4.5x 10 6 T and -5.5 x 107 rad/s Randomized Variables Bo= 4.5 x 10-6 T ?=5.5 × 10' rad's ? 2096 Part (a) What is the amplitude of the corresponding electnc field oscillations, E, in terms of Bo? Grade Summary Dedactions Potential Attempts remaining: 1 23 I give up deduction per feedbach Hints: 2-dedaction per hint Hints remaining Feedback: 2 Calculate the electric field Eo in volts per meter. a 2096 Part (c) What is the frequency of the electromagnetic wave,, in terms of o? 2096 Part (b) 2096 Part (d) what is the wavelength of the electromagnetic wave. A, m terms of ? and the speed of light e? 2096 Part (e) Calculate the wavelength ? in meters.

Explanation / Answer

Part a: In an em wave, c = E/B

Hence, electric field is given by:

Eo = cBo

part b:

If Bo = 4.5 x 10-6 T

Eo = 3 x 108 x 4.5 x 10-6 V/m = 1.35 x 103 V/m

Part c: frequency in terms of angular frequency w is given by

f = w/(2pi)

Part d: if w is given to be 5.5 x 107 rad/s

f = 5.5 x 107/(2 x 3.141592) = 8.7535 x 106 Hz

Part e: wavelength l = c/f = 3 x 108/(8.7535 x 106) m

l = 34.27 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote