Item 7 Part A In a Little League baseball game, the 145 g ball enters the strike
ID: 1658244 • Letter: I
Question
Item 7 Part A In a Little League baseball game, the 145 g ball enters the strike zone with a speed of 11.0 m/s.The batter hits the ball, and it leaves his bat with a speed of 25.0 m/s in exactly the opposite direction. What is the magnitude of the impulse delivered by the bat to the ball? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. J 2.03 Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Your answer does not have the correct dimensions. Part B If the bat is in contact with the ball for 1.2 ms, what is the magnitude of the average force exerted by the bat on the ball? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FValue UnitsExplanation / Answer
a] impulse delivered = change in momentum
= 0.145*25- - 0.145*11
= 5.22 kg m/s
b] Force = impulse/time
= 5.22/0.0012 = 4350
= 4.4*10^3 N
6] By momentum conservation,
3m*2.5 + m*4.3 + m*0 = 5m v
v = [7.5+4.3]/5
= 2.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.