Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Item 7 Part A You are designing a two-string instrument with metal string 35.0 c

ID: 1785266 • Letter: I

Question

Item 7 Part A You are designing a two-string instrument with metal string 35.0 cm long, as shown in the figure(Fiqure 1).Both strings are under the same tension. String Si has a mass of 8.10 g and produces the note middle C (frequency 262 Hz ) in its fundamental mode What should be the tension in the string? T- 778 N Submit My Answers Give Up Correct Part B What should be the mass of string S2 so that it will produce A# (frequency 466 Hz ) as its fundamental? My= 2.56 g Submit My Answers Give Up Correct Part C To extend the range of your instrument, you include a fret located just under the strings, but not normally touching them. How far from the upper end should you put this fret so that when you press tightly against it, this string will produce C# (frequency 277 z in its fundamental? That is what is ® in the figure? 1.90 cm Figure 1 #lof! Submit My Answers Give Up All attempts used; correct answer displayed Fret Part D If you press S2 against the fret, what frequency of sound will it produce in its fundamental? C) (A)

Explanation / Answer

(C) for s1 : v = 183.35 m/s


for fundamental frequency,

wavelength = 2 d

and f = v / wavelength

277 = 183.35 / 2 d

d = 0.33 m

x = Ls1 - d = 0.35 - 0.33 = 0.02 m Or 2 cm


(D) wavelength = 0.662 m

v = 326.1 m/s

f = v / wavelength = 492.7 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote