Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the total change in gravitational potential energy for a mass with m = 5

ID: 1658907 • Letter: W

Question

What is the total change in gravitational potential energy for a mass with m = 5.0 kg that starts at a height of h1= 0 m, is then liften to a height of h2 = 1.7 m, then lowered to a height of h3 = -0.5 m, and finally returned to h4 = 0m? (Recall that the gravitational potential energy is given by Ug = mgy near the surface of Earth.)

A. 0 J

B. 108 J

C. 83.3 J

D. 58.8 J

E. 24.5 J

Based on your answer to the previous question, what do you expect the change in electric potential to be for a total round trip path that ends right back where it started? (Electric potential, V, is described as V = Uelec/q. We will find the total change in electric potential in lab by summing all of the recorded changes in electric potential for a certain "path" around simple circuits.

Twice the starting value for potential

Zero

How should I know?

It will be equal to the voltage of whatever batteries are supplying the circuit with energy.

A.

Twice the starting value for potential

B.

Zero

C.

How should I know?

D.

It will be equal to the voltage of whatever batteries are supplying the circuit with energy.

Explanation / Answer

Initially we have to know that , the gravitainal and electric fields are conservative fields.

So, for the conservative fields, the workdone for the closed path is zero, due to the workdone by the conservative forces are independent of path followed.

Now, for the above two cases path is closed path, that is starting point and end points are same.

so the workdone is zero.

So for the above two cases, answer is zero.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote