A force is applied to an initially stationary block of mass 4.00 kg that sits on
ID: 1658957 • Letter: A
Question
A force is applied to an initially stationary block of mass 4.00 kg that sits on a horizontal floor as shown. The 107.0 N force is applied at = 32° angle. The coefficients of friction between the floor and the block are s = 0.506 and k = 0.366. What is the acceleration of the block?
Explanation / Answer
Normal force , N = m * g + F * cos(theta)
N = 4 * 9.8 + 107 * cos(32 degree)
N = 129.9 N
us = 0.506
uk = 0.366
horizontal componenent of force = 107 * sin(32 degree)
horizontal componenent of force = 56.7 N
------------------------
maximum static friction = us * N
maximum static friction = 0.506 * 129.9
maximum static friction = 65.7 N
as the maximum static friction is more than the horizontal component of force
the object will not move
the acceleration of the block is 0 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.