Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A force is applied to an initially stationary block of mass 4.60 kg that sits on

ID: 1883707 • Letter: A

Question

A force is applied to an initially stationary block of mass 4.60 kg that sits on a horieontal floor as shown. The 70 3 N force hs appled at 8-32 angle. The coefficients of friction between the floor and the block are p-o.506 and p 0.316. What is the acceleration of the block? MMy Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless puilley as shown in the figure below. ms -6.20 kg, m2 -6.20 kg and61 When released from rest, m accelerates downward at 1.262 m/s?. For this to happen, the coefficient of kinetic friction must be and to even begin sliding in the first place the coefficient of static friction must be -2 points Se PSES 6.P062 WI My shows a Ferris wheel that rotates five times each minute. It carries each car around a circle of diameter 18.0 m Top

Explanation / Answer

Considering vertical direction,

N = mg + F cos(theta)

N = (4.60 x 9.8) + (70.3 cos32) = 104.70 N

Static friction Force, Fs = uN = 0.506 x 104.70 = 52.98 N

Ff = 0.316 x 104.70 = 33.09 N

Force along horizontal direction,

Fh = F sin(theta) = 37.25 N

Since, static friction is greater than the applied force,

Hence, block will not move and acceleration will be Zero.

Comment in case any doubt please rate my answer ...

According to Chegg guidelines I can answer one question at a time so please post other questions separately ...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote