a) What is the mass of a person who weighs 72 Newtons on the Moon, where acceler
ID: 1660016 • Letter: A
Question
a) What is the mass of a person who weighs 72 Newtons on the Moon, where acceleration due to gravity is 1/6th that on the Earth? Round your answer to the nearest integer, use g = 10 m/s2.
b) What does a person with mass of 75 kilograms weigh on The Moon, where acceleration due to gravity is 1/6th that on the Earth? Round your answer to the nearest integer; use g = 10 m/s2.
c) What does a person who weighs 440 Newtons on the Earth weigh on the Moon, where acceleration due to gravity is 1/6th that on the Earth? Round your answer to the nearest integer; use g = 10 m/s2.
Explanation / Answer
For all parts gmoon=gearth/6=10/6
gmoon=1.667 m/s2
(a) m*gmoon=70
m=42 kg
(b) m*gmoon=75*1.667
Weight in moon= 125 Newton
(c)given, m*gearth=440
m= 44 kg
Weight on moon = m* gmoon=44*1.667
Weight on moon= 73 newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.