Cutnell, Physics, 10e GENERAL PHYSICS (PHYS 2001/200 Assignment Gradebook ORION
ID: 1661738 • Letter: C
Question
Cutnell, Physics, 10e GENERAL PHYSICS (PHYS 2001/200 Assignment Gradebook ORION Downloadable eTextbook nt FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Chapter 18, Problem 53 ball of mass 5.05 x 103 kg and charge +0.196HC is suspended from an insulating thread and hangs between the plates of a capactor (see the drawing). The area of each plate is 0.01509 m2. what is the magnitude of the charge The ball is in equlibrium, with the thread making an angle of 30.0° with respect to the vertical. on each plate? 30.0 Number Units the tolerance is +-29% TEXT LINK TO T SAVE POR LATER Question Attempts: UnlimitedExplanation / Answer
Solution-
We first need to find the force on the charge due to the field in the capacitor
Using Newton's first law about the ball we have T*cos(30) - m*g = 0 so T = m*g/cos(30)
So the tension is 5.05x10^-3*9.80/cos(30) = 0.057N
Therefore the force due to the field is T*sin(30) - FE = 0 so FE = T*sin(30) = 0.057*sin(30) = 0.0285N
So the electric field E = FE/q = 0.0285N/0.1509x10^-6C = 188866.799N/C
The field in the capacitor is /o
so = 188866.799*o = 188866.799*8.854x10^-12 = 1.67x10^-6 C/m^2
so the charge is *A = 1.67x10^-6*0.01509 = 2.52x10^-8 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.