To test the resiliency of its bumper during low-speed collisions, a 1 160-kg aut
ID: 1661870 • Letter: T
Question
To test the resiliency of its bumper during low-speed collisions, a 1 160-kg automobile is driven into a brick wall. The car's bumper behaves like a spring with a force constant 8.00 x 106 N/m and compresses 3.6 cm as the car is brought to rest. What was the speed of the car before impact, assuming no mechanical energy is transformed or transferred away during impact with the wall? m/s Need HelpRead It Master It -12 points SerPSE9 15.P022 My Notes Ask Your Teacher A 250 g block is attached to a horizontal spring and executes simple harmonic motion with a period of 0.350 s. If the total energy of the system is 1.00 J. (a) Find the force constant of the spring N/m (b) Find the amplitude of the motion Need Help? Read ItExplanation / Answer
transfer of the car kinetic energy to bumper potential energy:
1/2*m*v2= 1/2*k*x2
v=x (k/m)
k=8 x 106 N/m
m=1160 kg
c=3.6 cm = 0.036 m
then
v=0.036 (8 x 106/ 1160)
v=2.989 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.