Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Could somone help me out with this problem? Thank you! A plastic rod 1.3 m long

ID: 1661935 • Letter: C

Question

Could somone help me out with this problem? Thank you!

A plastic rod 1.3 m long is rubbed all over with wool, and acquires a charge of -7e-08 coulombs. We choose the center of the rod to be the origin of our coordinate system, with the x-axis extending to the right, the y-axis extending up, and the z-axis out of the page. In order to calculate the electric field at location A m, we divide the rod into 8 pieces, and approximate each piece as a point charge located at the center of the piece j zero magnitude 8T (a) What is the length of one of these pieces 0.163 (b) What is the location of the center of piece number 6? m. (c) How much charge is on plece number 6? (Remember that the charge is negative.) coulombs (d) Approximating piece 6 as a point charge, what is the electric field at location A due only to piece 6? N/C (e) To get the net electric field at location A, we would need to calculate E due each of the 8 pieces, and add up these contributions. If we did that, which arrow above would best represent the direction of the net electric field at location A? -Select

Explanation / Answer

a) l = 1.3/8 = 0.163 m

Hence, l = 0.163 m

b)location of center of piece 6 will be:

x = 1.5 x 0.163 = 0.243 m

Hence, x = -0.243 m

c)charge will be:

q = -7 x 10^-8/8 = - 0.875 x 10^-8 C

Hence, q = - 0.875 x 10^-8 C

d)We know that,

E = k q/r^2 r(hat)

r = sqrt (0.7^2 + -0.243^2) = 0.741 m

E = 9 x 10^9 x -0.875 x 10^-8/0.741^2 r(hat)

r(hat) = 0.7/0.741 i ; -0.243/0.741 j

E = 9 x 10^9 x -0.875 x 10^-8/0.741^2 <0.7/0.741 i ; -0.243/0.741 j>

E6 = -13.55 i + 4.7 j + 0 k

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote