11. A potato is launched straight up from the ground with a velocity of 126 km/h
ID: 1662047 • Letter: 1
Question
11. A potato is launched straight up from the ground with a velocity of 126 km/hr. What is the maximum height the potato reaches? Aa nd- 12. If the total acceleration of a particle moving in a circle is 12 m/s? when at an angle 60 east of the radius, what is the speed of the particle at this moment? rasin GO 10.4 o Xi:o Xf19a.oa s* 13 When a runner achieved a velocity of 15 m/s, she decelerates at a constant rate of 1.5 m/s. How long does it takes her to stop and how far does she travel? A: O 15msExplanation / Answer
From law of conservation of energy,
0.5 mv2 = mgh
h = 0.5 x v2/ g = 0.5 x 35 2/ 9.81 = 62.44 m = 0.0624 km
According to Chegg guidelines I can answer one question at a time, so please post other questions separately. Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.