Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two long, parrallel wires are seperated by a distance of 6 cm.Wire 1 carries a c

ID: 1662518 • Letter: T

Question

Two long, parrallel wires are seperated by a distance of 6 cm.Wire 1 carries a current I1 = 100 A to the left and wire2 carries a current I2 = 125 A to the right. Assume wire1 is above wire 1. a) State if the force between the wires is attractive orrepulsive. b) Calculate the force per length on either wire. c) Find the magnitude of the magnetic field midway between thetwo wires d) FInd the distance above wire 1 where the magnetic field isZero. Two long, parrallel wires are seperated by a distance of 6 cm.Wire 1 carries a current I1 = 100 A to the left and wire2 carries a current I2 = 125 A to the right. Assume wire1 is above wire 1. a) State if the force between the wires is attractive orrepulsive. b) Calculate the force per length on either wire. c) Find the magnitude of the magnetic field midway between thetwo wires d) FInd the distance above wire 1 where the magnetic field isZero.

Explanation / Answer

a) The force between two parallel wires isattractive force b) Force per length on either wire           F / L   = ( o / 2 ) I1I2 / d        distance between twowires d = 6 cm = 0.06 m                wire 1 carries a current    I1 =100 A               wire 2 carries a current I2 = 125 A             F / L = [ ( 4* 10-7 ) / 2 ][ 100A *125A   / 0.06 ]                         = 0.1308333 N          length of thewire is unit lenght L = 1 m                F / L = 0.041 N      c) magnetic field               B1 = ( o / 2 )I1   / d                     = [ ( 4* 10-7 ) / 2 ][ 100A    /0.06 ]                     =  0.0033 T                B2 = (o / 2 ) I2   / d                     = [ ( 4* 10-7 ) / 2 ][ 125A    /0.06 ]                     =  0.004166 T          length of thewire is unit lenght L = 1 m                F / L = 0.041 N      c) magnetic field               B1 = ( o / 2 )I1   / d                     = [ ( 4* 10-7 ) / 2 ][ 100A    /0.06 ]                     =  0.0033 T                B2 = (o / 2 ) I2   / d                     = [ ( 4* 10-7 ) / 2 ][ 125A    /0.06 ]                     =  0.004166 T                     = [ ( 4* 10-7 ) / 2 ][ 125A    /0.06 ]                     =  0.004166 T             B = B1 + B2                 = 0.007466 T = 7.4 mT
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote