A car is traveling at 56km/hr and is 24m away from a wall whenthe driver slams o
ID: 1663048 • Letter: A
Question
A car is traveling at 56km/hr and is 24m away from a wall whenthe driver slams on the brakes. The car hits the wall 2.19seconds later. what was the car's constantdeceleration (in m/s^2) before the impact, and how fast is thecar traveling (in m/s) at impact? Your help is much appreciated, I will rate asap. A car is traveling at 56km/hr and is 24m away from a wall whenthe driver slams on the brakes. The car hits the wall 2.19seconds later. what was the car's constantdeceleration (in m/s^2) before the impact, and how fast is thecar traveling (in m/s) at impact? Your help is much appreciated, I will rate asap.Explanation / Answer
Initial speed u = 56 km / h = 56 * ( 5/ 18 ) m / s= 15.5555 m / s distance S = 24 m time interval t = 2.19 s we know S = ut + ( 1/ 2) at ^ 2 from this ( 1/ 2) a t ^ 2 = S - ut = -10.065 from this deceleration a = -4.197 m / s ^ 2 here -ve indicates deceleration (b). Let the speed at impact be v then v ^ 2 - u ^ 2= 2aS v = [ u ^ 2 + 2aS ] = 6.362 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.