The question reads: Excess electrons are placed on a small lead sphere with mass
ID: 1663624 • Letter: T
Question
The question reads: Excess electrons are placed on a small lead sphere with mass7.40 g so that its net chargeis -2.30 * 10-9 C (a) Find the number of excess electrons on thesphere.(b) How many excess electrons are there per lead atom? The atomicnumber of lead is 82, and its atomic mass is 207 g/mol.
***Please show work so i can undertandplease*** The question reads: Excess electrons are placed on a small lead sphere with mass7.40 g so that its net chargeis -2.30 * 10-9 C (a) Find the number of excess electrons on thesphere.
(b) How many excess electrons are there per lead atom? The atomicnumber of lead is 82, and its atomic mass is 207 g/mol.
***Please show work so i can undertandplease*** (a) Find the number of excess electrons on thesphere.
(b) How many excess electrons are there per lead atom? The atomicnumber of lead is 82, and its atomic mass is 207 g/mol.
***Please show work so i can undertandplease***
Explanation / Answer
mass m = 7.4 g Net charge q = -2.3* 10^-9 C we know q = ne from this the number of excess electrons on the sphere n = q /e where e = charge of electron = -1.6 *10^ -19C plug the values weget n = 1.4375 * 10 ^ 10 (b). the number of excess electrons in 207 g lead = ( 207g / 7.4 g ) * 1.4375 * 10 ^ 10 = 40.211 * 10^10 1 mole contain 6.0238 10 ^ 23 atoms So, the number of excess electrons on 6.023*10^23 atoms =40.211*10^10 Therefore the number of excess electrons on one lead atom = (40.211*10^10) / ( 6.023*10^23) = 6.676 * 10 ^ -13Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.