A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of40.0 µC uniformly
ID: 1664174 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of40.0 µC uniformly distributedthroughout its volume. Calculate the magnitude of the electricfield at the following distances. (a) 0 cm from the center of the sphere1 kN/C
(b) 10.0 cm from the center of the sphere
2 kN/C
(c) 40.0 cm from the center of the sphere
3 kN/C
(d) 60.0 cm from the center of the sphere
4 kN/C (a) 0 cm from the center of the sphere
1 kN/C
(b) 10.0 cm from the center of the sphere
2 kN/C
(c) 40.0 cm from the center of the sphere
3 kN/C
(d) 60.0 cm from the center of the sphere
4 kN/C
Explanation / Answer
radius R = 40 cm =0.4 m charge q = 40 * 10 ^ -6 C (a). electric field E = 0 (b). electric field E = Kqr / R ^ 3 where r = 10 cm = 0.1 m = 561875 N / C (c). electric field E = Kq / R ^ 2 = 2247.5*10^3 N / C (d) electric field E = Kq / r ^ 2 where r =60 cm = 0.6 m =998888.88 N / CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.