A solid sphere of radius 46 cm has a total positive charge of 25 mu C uniformly
ID: 2149238 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 46 cm has a total positive charge of 25 mu C uniformly distributed throughout its volume. Calculate the magnitude of the electric field at the center of the sphere. Answer in units of N/C Calculate the magnitude of the electric field 11.5 cm from the center of the sphere. Answer in units of N/C Calculate the magnitude of the electric field 46 cm from the center of the sphere. Answer in units of N/C Calculate the magnitude of the electric field 62.3 cm from the center of the sphere. Answer in units of N/CExplanation / Answer
E = kQ/R^3 * r for r=R E = kQ/r^2 for r=R where k = 9*10^9 Nm^2 / c^2 a) At center of the sphere r = 0 Therefore E = kQ/R^3 * 0 = 0 N/ C b) At 11.5 cm center of the sphere r = 0.115 m Therefore E = kQ/R^3 * r =[9*10^9 * 25*10^-6 /(0.46)^3] * 0.115 = 2.65 *10^5 N/C c) At 46 cm center of the sphere r = 0.46 m Therefore E = kQ/r^2 =[9*10^9 * 25*10^-6 /(0.46)^2] = 1.063 *10^6 N/C d) At 62.3 cm center of the sphere r = 0.623 m Therefore E = kQ/r^2 =[9*10^9 * 25*10^-6 /(0.623)^2] = 5.797 *10^5 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.