The charge per unit length on a long, straight filament is-93.0 µC/m. (a) Find t
ID: 1664175 • Letter: T
Question
The charge per unit length on a long, straight filament is-93.0 µC/m. (a) Find the electric field 10.0 cm from thefilament. Distances are measured perpendicular to the length of thefilament. (Take radially inward toward the filament as the positivedirection.)1 MN/C
(b) Find the electric field 26.0 cmfrom the filament.
2 MN/C
(c) Find the electric field 130 cmfrom the filament.
3 MN/C
(a) Find the electric field 10.0 cm from thefilament. Distances are measured perpendicular to the length of thefilament. (Take radially inward toward the filament as the positivedirection.)
1 MN/C
(b) Find the electric field 26.0 cmfrom the filament.
2 MN/C
(c) Find the electric field 130 cmfrom the filament.
3 MN/C
Explanation / Answer
Charge per unit length = -93 * 10 ^ -6 C / m (a). distance r= 10 cm =0.1 m electric field E = / ( 2r) where = 8.85*10^-12 C ^ 2 / N m^2 = 16.7247*10^6 N / C = 16.7247 MN / C (b). r = 26 cm =0.26 m electric field E = / ( 2r ) =6.43* 10 ^ 6 N / C = 6.43 MN / C (c). r = 130 cm = 1.3 m electric field E = / (2r ) = 1.286 MN / CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.