One mole of an ideal gas does 3200J of work on itssurroundings as it expands iso
ID: 1664372 • Letter: O
Question
One mole of an ideal gas does 3200J of work on itssurroundings as it expands isothermally to a final pressure of 1.00atm and volume of 28.0L Determine the initial volume. I tried using W= -P(Vf-Vi), but pressure isn't constant, so Icouldn't get the right answer. Please help. Thanks. One mole of an ideal gas does 3200J of work on itssurroundings as it expands isothermally to a final pressure of 1.00atm and volume of 28.0L Determine the initial volume. I tried using W= -P(Vf-Vi), but pressure isn't constant, so Icouldn't get the right answer. Please help. Thanks.Explanation / Answer
w = integral [-p*dV] p = nRT/V w = -integral [nRT *dV/V] = -nRT* ln(V2/V1) nRT = P1*V1 = 1 atm*28 L = 28 L-atm w = -28L-atm *ln(V2/V1) V1 = V2/exp(w/-28L-atm) = 28 L *exp(3200 J / [28 L-atm *101325Pa/atm *(1m3/1000 L)]) = 9.06 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.