A jet airplane has an instantaneousacceleration of 2.04 m/s 2 at anangle of 19.5
ID: 1665515 • Letter: A
Question
A jet airplane has an instantaneousacceleration of 2.04 m/s2 at anangle of 19.5° above the horizontal.Compute the horizontal and vertical components of force exerted ona 48.0 kg passenger by the airplaneseat.horizontal force = 1 N vertical force = 2 N
A jet airplane has an instantaneousacceleration of 2.04 m/s2 at anangle of 19.5° above the horizontal.Compute the horizontal and vertical components of force exerted ona 48.0 kg passenger by the airplaneseat.
horizontal force = 1 N vertical force = 2 N
horizontal force = 1 N vertical force = 2 N
Explanation / Answer
You need to find the horizontal and vertical components of theacceleration vector horizontal acceleration = cos19.5 * 2.04m/s2 =1.923m/s2 vertical acceleration = sin 19.5 * 2.04m/s2 =0.681m/s2 horizontal force = 1.923m/s2 * 48kg = 92.3N vertical force = 0.681m/s2 * 48kg =32.69N Hope that helps horizontal force = 1.923m/s2 * 48kg = 92.3N vertical force = 0.681m/s2 * 48kg =32.69N Hope that helpsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.