A submarine is at an ocean depth of 3.00 m. a. Calculate the absolute pressure a
ID: 1665626 • Letter: A
Question
A submarine is at an ocean depth of 3.00 m. a. Calculate the absolute pressure at the depth. Assume thatthe density of the water is 1.025x103 kg/m3and that the atmospheric pressure is 1.01 x105 pa. b. Calculate the total force exerted at this depth on acircluar submarine window with a diameter of 32 cm. A submarine is at an ocean depth of 3.00 m. a. Calculate the absolute pressure at the depth. Assume thatthe density of the water is 1.025x103 kg/m3and that the atmospheric pressure is 1.01 x105 pa. b. Calculate the total force exerted at this depth on acircluar submarine window with a diameter of 32 cm.Explanation / Answer
a ) Submarine is at an Ocean deapth of h = 3.00 m Atmospheric Pressure at the depth is P0 = 1.01*105 pa density of water is = 1.025 *103 kg/m3 Absolute Pressure P = P0 + gh = 1.01*105 pa + 1.025 *103kg /m3 * 9.81 m/s2 * 3.00 m = 31.1 *108 pa b ) Total Force exerted at the depth is P = F /A where A is Area A = r2 ( sincesubmarine is in circular shape ) Giventhat diameter d = 32 cm r = 16 cm = 16*10-2 m A = 0.080m2 Pressre P = 31.1 *108 pa Force F = P * A = 31.1 *108 pa * 0.080m2 = 24.9 *108 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.