Sucrose is allowed to diffuse along a 8.0 cm length of tubeingfilled with water.
ID: 1665873 • Letter: S
Question
Sucrose is allowed to diffuse along a 8.0 cm length of tubeingfilled with water. The tube is 5.6 cm^2 in cross sectional area.The diffusion coefficient is equal to 5.0*10^-10 m^2/s, and8.0*10^-14 kg is transported along the tube in 19 s. What is thedifference in the concentration levels of sucrose at the two endsof the tube? answer in kg/m^3 Sucrose is allowed to diffuse along a 8.0 cm length of tubeingfilled with water. The tube is 5.6 cm^2 in cross sectional area.The diffusion coefficient is equal to 5.0*10^-10 m^2/s, and8.0*10^-14 kg is transported along the tube in 19 s. What is thedifference in the concentration levels of sucrose at the two endsof the tube? answer in kg/m^3Explanation / Answer
Given :
Length ( L ) = 8.0 cm = 0.08 m
Area ( A ) = 5.6 cm2 = 5.6 * 10-4m
The diffusion coefficient ( D ) = 5.0*10-10 m2/s
Amount of mass transported ( m ) = 8.0*10-14kg
Time ( t ) = 19 s
According to flick flow
m / t = D A ( C2- C1 ) / L
The difference in concentration levels of sucroseat the two ends of the tube is
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.