A pair of slits, separated by 0.200mm, is illuminated by light having a waveleng
ID: 1665875 • Letter: A
Question
A pair of slits, separated by 0.200mm, is illuminated by light having a wavelength of = 592 nm. Aninterference pattern is observed on a screen 130 cm from the slits. Consider a point on thescreen located at y = 1.90 cmfrom the central maximum of this pattern.(a) What is the path difference for the two slitsat the location y?
(b) Express this path difference in terms of the wavelength.
(c) Will the interference correspond to a maximum, a minimum, or anintermediate condition?
maximum minimum intermediate
Explanation / Answer
The path difference =d*sin with d is the distancebetween two slits, is the angle of the line that connect themid point of the two slit to the point at 1,9cm with the middleline. sin=1,9cm/130cm=0.0146 so =d*0,0146=2,9e-3mm b) /=5 so =5. c) this is a maximum
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.