A ball of mass 0.6kg, initially at rest, is kicked directly towarda fence from a
ID: 1666188 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.6kg, initially at rest, is kicked directly towarda fence from a point 20 m away. The velocity of the ball as itleaves the kicker's foot is 17m/s at angle of 57o abovethe horizontal. The top of the fence is 7 m high the kicker's footis in contact with the ball for 0.03s. The ball hits nothing whilein flight and air resistance is negligible. The acceleration due togravity is 9.8m/s2.Determine the magnitude of the average net force exerted on theball during the kick. Answer in units of N.
Determine the time it takes for the ball to reache the plane of thefence. Answer in units of s. How far above the top of the fencewill the ball pass? Answer in units of m.
What is the vertical component of the velocity when the ballreaches the plane of the fence? Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
Given: Vo = 17m/s D = 20m H = 7m = 57 degrees Part A: F = ma, a =v/t F = .6kg*17m/s/.03s =340N Part B: Vox = Vo*cos() =17m/s*cos(57) = 9.259m/s r*t = d t =d/r t = 20m/9.259m/s =2.16s y =Voy*t-1/2*g*t2 Voy = Vo*sin() =17m/s*cos(57) = 14.26m/s y =14.26m/s*2.16s-1/2-9.8m/s2*(2.16s)2 y = 7.934m The ball clears the fenceby .934m Part C: y = 1/2*(Vo + Vf)*t 7.934m = 1/2*(14.26m/s +Vf)*2.16s Vf = -6.911m/s Voy = Vo*sin() =17m/s*cos(57) = 14.26m/s y =14.26m/s*2.16s-1/2-9.8m/s2*(2.16s)2 y = 7.934m The ball clears the fenceby .934m Part C: y = 1/2*(Vo + Vf)*t 7.934m = 1/2*(14.26m/s +Vf)*2.16s Vf = -6.911m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.