A simple pendulum is made from a string that is 0.60m inlength with a mass of 0.
ID: 1666354 • Letter: A
Question
A simple pendulum is made from a string that is 0.60m inlength with a mass of 0.2kg attached to the free end. The mass ispulled to one side through a small angle and released fromrest.
A) What is the angular frequency and period of the pendulum? If themass were doubled, to 0.4kg, what would be the new angularfrequency and period?
B) How long would it take for the mass to reach its greatestspeed?
C) If this pendulum were placed on the moon, would its periodbe greater or less
than on the earth? Why?
Explanation / Answer
Time period T = 2 [ L / g ]
Where L = length = 0.6 m
G =9.8 m / s ^ 2
Plug the values weget period T = 1.554 s
Angular frequency w = 2 / T
= 0.2474 rad / s
Period T is not depend on mass
(B). time t = T / 4 = 0.3885 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.