A simple pendulum is made from a 0.60 m long string and a small ball attached to
ID: 1722219 • Letter: A
Question
A simple pendulum is made from a 0.60 m long string and a small ball attached to itsfree end.
The ball is pulled to one side through a small angle and thenreleased from rest. After the ball is released,
how much time elapses before it attains its greatest speed?
1 s
Section 10.4 ThePendulum A simple pendulum is made from a 0.60 m long string and a small ball attached to itsfree end.
The ball is pulled to one side through a small angle and thenreleased from rest. After the ball is released,
how much time elapses before it attains its greatest speed?
1 s
Section 10.4 ThePendulum
Explanation / Answer
Timeperiod T = 2(L/g) L = Lengthofstring = 0.60 m T = 2 *3.14 * (0.60 /9.8) = 1.554 s The time pendulum takes from zero velocity (extreme position) to maximum velocity (mean position) is (1/4)times the time period. Hence t = T/4 = 1.554/4 = 0.3885 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.