The speed of a bobsled is increasing because it has an accelerationof 2.1 m/s 2
ID: 1666404 • Letter: T
Question
The speed of a bobsled is increasing because it has an accelerationof 2.1 m/s2. At a given instantin time, the forces resisting the motion, including kineticfriction and air resistance, total 450 N. The mass of the bobsledand its riders is 240 kg. (a) What is the magnitude of the forcepropelling the boblsed forward?N
(b) What is the magnitude of the net force that acts on thebobsled?
N (a) What is the magnitude of the forcepropelling the boblsed forward?
N
(b) What is the magnitude of the net force that acts on thebobsled?
N
Explanation / Answer
Accleration a = 2.1 m / s ^ 2
Total resistive force F = 450 N
mass m = 240 kg
Net force F” = ma
= 504 N
Applied force F ‘ = F +F “
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.