A ball is thrown vertically upwards with aninitial velocity of 27.0 m/s. Neglect
ID: 1666625 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upwards with aninitial velocity of 27.0 m/s. Neglecting air resistance, how longis the ball in the air? What is the greatestheight reached by the ball? Calculate the first timewhere the ball has half of its initial velocity.A ball is thrown vertically upwards with aninitial velocity of 27.0 m/s. Neglecting air resistance, how longis the ball in the air? What is the greatestheight reached by the ball? Calculate the first timewhere the ball has half of its initial velocity.
Explanation / Answer
Initial velocity v = 27 m /s
Time of flight of the ball T = 2v / g
= 5.51 s
(b). Maximum height H = v ^ 2/ 2g
= 37.19 m
©. Final velocity V = v / 2 = 13.5 m / s
From the relation V = v –gt
Required time t= ( v – V ) / g
= 1.377 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.