Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A home run is hit in such a way that the baseball just clearsa wall 21 m high, l

ID: 1667029 • Letter: A

Question

A home run is hit in such a way that the baseball just clearsa wall 21 m high, located 130 m from home plate. The ball is hit atan angle of 35° to the horizontal, and air resistance isnegligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m abovethe ground.)

(a) Find the initial speed of the ball.
____________ m/s

(b) Find the time it takes the ball to reach the wall.
___________ s

(c) Find the velocity components of the ball when it reaches thewall. x-component________ y-component________ (d)Find the speed of the ball when it reachesthe wall.________
___________ A home run is hit in such a way that the baseball just clearsa wall 21 m high, located 130 m from home plate. The ball is hit atan angle of 35° to the horizontal, and air resistance isnegligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m abovethe ground.)

(a) Find the initial speed of the ball.
____________ m/s

(b) Find the time it takes the ball to reach the wall.
___________ s

(c) Find the velocity components of the ball when it reaches thewall. x-component________ y-component________ (d)Find the speed of the ball when it reachesthe wall.________
___________

Explanation / Answer

vertical displacement h = 21 - 1 = 20 m, horizontal displacement d = 130 m, = 35o, a) find v. d = v cos t, so t = d/(v cos) h = v sin t - gt2/2 = d tan -gd2/(2v2 cos2) v = (d/cos) [0.5g/(d tan - h)] = 41.7m/s b) t = d/(v cos) = 3.81 s c) vx' = v cos = 34.2 m/s vy' = v sin - gt = -13.4 m/s d) v' = 36.7 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote