Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An air capacitor is made from two flat parallel plates2.31 mm apart. The magnitu

ID: 1667079 • Letter: A

Question

An air capacitor is made from two flat parallel plates2.31 mm apart. The magnitude of chargeon each plate is 0.0182 µC whenthe potential difference is 200 V. An air capacitor is made from two flat parallel plates2.31 mm apart. The magnitude of chargeon each plate is 0.0182 muC whenthe potential difference is 200 V. (c) What maximum voltage can be applied without dielectricbreakdown? (Dielectric breakdown for air occurs at anelectric-field strength of 3.00 10^6 V/m.) 3 V (d) When the charge is 0.0182 muC, what total energy isstored? 4 muJ

Explanation / Answer

Separation of the plates d = 2.31 mm = 2.31 * 10 ^ -3 m

Break down electric field strength E = 3 * 10^6 V / m

(c). Maximum voltage V = Ed

                                       = 6930 Volt

(d). Charge q= 0.0182 * 10^ -6 C

Energy stored E = qV / 2

                          = 63.063 * 10^-6 J

                          = 63.063 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote