An air capacitor is made from two flat parallel plates 1.50mm apart. The magnitu
ID: 2178377 • Letter: A
Question
An air capacitor is made from two flat parallel plates 1.50mm apart. The magnitude of charge on each plate is 0.0180uc when the potential difference is 200V .1. What is the area of each plate?
Answer in m^2
2. What maximum voltage can be applied without dielectric breakdown? (Dielectric breakdown for air occurs at an electric field strength of 3*10^6 V/m.)
Answer in V
Explanation / Answer
Q=CV =>C=0.018*10^-6/200=9*10^-11F C=eA/d e0=8.854x10-12 C 2/N.m2 e = Permittivity of material between plates A = Surface Area of one of the plates (SI: m 2) d = Separation of the plates (SI: m) =>A=1.524*10^-2 m^2 2)electric field strength=Q/Ae= 3*10^6 V/m =>Q=1.524*10^-2 m^2* 3*10^6 V/m*8.854x10-12 C 2/N.m2=0.405*10^-6 C V=Q/C=450V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.