Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airplane flying directly eastward at a constant speedtravels 323 km in 2.0 h

ID: 1667316 • Letter: A

Question

An airplane flying directly eastward at a constant speedtravels 323 km in 2.0 h a) What is the average velocity of the plane?__________________km/h b) What is its instantaneous velocity?________________km/h A motorboat starting from rest travels in a straight line on alake. a) If the boat 's speed is 18 m/s. What is the boat's averageacceleration for the total time? __________m/s2 An airplane flying directly eastward at a constant speedtravels 323 km in 2.0 h a) What is the average velocity of the plane?__________________km/h b) What is its instantaneous velocity?________________km/h A motorboat starting from rest travels in a straight line on alake. a) If the boat 's speed is 18 m/s. What is the boat's averageacceleration for the total time? __________m/s2

Explanation / Answer

a) average velocity = distance/time=323/2 = 161.5 km/h b) since it is going at constant speed, instantaneous velocity = average velocity = 161.5 km/h a) Assuming that when they say that the speed is 18m/s they mean thatthe boat is moving at a constant speed then at time, t = 1 the speed is 18m/s and at time t= 2 the speedwill still be 18m/s average acceleration = speed/time = (18-18)/(2-1) = 0m/s^2 Hopefully this helps!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote