An airplane flying either upwind, downwind, or crosswind can be used to understa
ID: 1705918 • Letter: A
Question
An airplane flying either upwind, downwind, or crosswind can be used to understand the main principle of the Michelson-Morley experiment. A plane capable of flying at speed of 500 km/h with respect to the wind is flying in a wind of speed v. Suppose the plane flies upwind a distance L = 100 km and then returns downwind to its starting point, Find the time needed to make the round-trip and compare it with the time to fly crosswind a distance L and return. Compute the time difference between the two roundtrips if v = 50 km / h. Remember to keep at least three significant digits in the computation, to appreciate the time difference.Explanation / Answer
L = 100 km, speed of plane u = 500 km/h, speed of wind v = 50 km/h
a) tup-down = L/(u - v) + L/(u + v) = 0.404 h
tcross = 2*L/(u2 + v2) = 0.398 h
b) difference = 0.404 - 0.398 = 0.006 h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.