A 2 kg steel block is at rest on a steeltable. A horizontal string pulls on the
ID: 1667533 • Letter: A
Question
A 2 kg steel block is at rest on a steeltable. A horizontal string pulls on the block. The coefficient ofstatic friction of dry steel on steel is mu_s=.800, the coefficient ofkinetic friction of dry steel on steel is mu_{k,rm{dry}}=.600, and thecoefficient of kinetic friction of lubricated steel on steel ismu_{k,rm{lube}}=.050. a)What is the minimum string tension needed to move the block? b)If the string tension is 16.0 N, what is the block's speed after moving1.10 m? c)If the string tension is 16.0 N and the table is coated with oil, what is theblock's speed after moving 1.10 m?Explanation / Answer
(a) the minimum tension of the string needed to move theblock: F{min}=s*m*g=15.68 N (b)acceleration obtained from 2nd Law of Newton: a*m=T -k*m*g => a=2.12 m/s2 the block's speed: v2=1*a*1.1 => v=2.16 m/s (c) table is coated with oil=> new acceleration a=(16 -lub*m*g)/m=7.51 m/s2 2*a*1.1=V2 => V=4.06 m/s 2*a*1.1=V2 => V=4.06 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.