A 2 kg particle-like object moves in a plane with velocity components Vx = 30 m/
ID: 1544704 • Letter: A
Question
A 2 kg particle-like object moves in a plane with velocity components Vx = 30 m/s and Vy = 60 m/s as it passes through the point with (x, y) coordinates of (3.0, -4.0) m. Just then, in unit vector notation, what is its angular momentum relative to (a) the origin and (b) the point located at (-2.0, -2.0) m?
(Picture isn't relevant to question)
28 A 2.0 kg particle-like object moves in a plane with velocity 30 m/s and v 60 m/s as it passes through the components V point with (x, y) coordinates of (3.0 4.0) m. Just then, in unit- vector notation, what is its angular momentum relative to (a) the origin and (b) the point located at v1 (-2.0, -2.0) m?Explanation / Answer
Relative to the origin:(0,0)
position vector to mass: r = 3i - 4j
L = r X m*v
L = (3, -4) x 2.0*(30, 60)
L = (0i , 0j , 600k) kg · m2/s
Relative to point(-2,-2)
position vector to mass:
r = (3i - 4j) - (-2i - 2) = 5i -2j
L = r X m*v
L = (5, -2) x 2.0*(30, 60)
L = (0i 0j 720k) kg · m2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.