One kilowatt·hour (kW·h) is the amount of work orenergy generated when one kilow
ID: 1667687 • Letter: O
Question
One kilowatt·hour (kW·h) is the amount of work orenergy generated when one kilowatt of power is supplied for a timeof one hour. A kilowatt·hour is the unit of energy used bypower companies when figuring out your electric bill. Determine thenumber of joules of energy in one kilowatt·hour.1_________ J
In 2.0 minutes, a ski lift raises 3 skiersat constant speed to a height of 190 m.The average mass of each skier is 65 kg. What is the average powerprovided by the tension in the cable pulling the lift?
1_________ W
Explanation / Answer
1 kW – h = 10^ 3 W * 3600 s
= 3600 * 10 ^ 3 W s
= 36 * 10 ^ 5 J
(b). time t= 2 min
= 120 s
Height h = 190 m
Mass m = 65 kg
Mass of three skiers M ‘ = 3m = 195 kg
Average power = M’ gh / t
= 3025.75 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.