One kilomole of an idea gas is compressed isothermally at 127 C from 1 to 10 atm
ID: 2264524 • Letter: O
Question
One kilomole of an idea gas is compressed isothermally at 127 C from 1 to 10 atm in a piston-and-cylinder arrangement. Calculate the entropy change of gas, the entropy change of the surroundings, and the total entropy change resulting from the process, if the process is mechanically reversible and the surrounding consist of a heat reservoir at 127 C.
Please answer the question in step by step answers so that I will understand it. I will award points as soon as I get the answer. Thanks! Going to add 300 more points, need answer asap!
Explanation / Answer
We can use Tds equation to solve for entropy change. The equation derived for simple compressible system, which undergo internal reversible process.
Tds= du + pdv
integrating from T1 to T2, with gas ideal assumption, constant heat capacity
s2-s1 = Cv ln T2/T1 + R* ln P1/P2, isotermal T2= T1
= 0 + 8.314 . ln (1/10) = -19.14 kJ/kmol.K == > entropy change of gas
For a reversible isothermal change, W = -nRTln(1/10) so w = - 1 * 8.31 * 400 *ln(1/10) = 5704 KJ. As it's isothermal internal energy must be 0 so q = w. -> q= 7657.47 KJ
the entropy change of the surrounding =Qrev/T =7657.47Kj/400=19.14 KJ/Kmol.K
hence
the total entropy change resulting from the process = -19.14+19.14 =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.