A number 14copper wire has a diameter of 1.628 mm. (Use1.72×10 -8 Wm for theresi
ID: 1668116 • Letter: A
Question
A number 14copper wire has a diameter of 1.628 mm. (Use1.72×10-8Wm for theresistivity of copper.)For safety, the National ElectricalCode limits the allowable amount of current which such a wire maycarry. When used in indoor wiring, the limit is 15.0 A for rubberinsulated wire of that size. DATA: r=0.000814m L piece=31.0m A=0.00000208055144m^2 the current density in the wire when it is carrying themaximum allowable current is 7.206 E6 A/m^2 (Currentdensity is the current in the wire divided by the cross sectionalarea of the wire.)
What is the drift velocity of the electrons when the wire iscarrying the maximum allowable current?
(The density of electrons in copper is 8.47×1028m-3.)
HINT: You can calculate the drift velocity from the currentdensity. A number 14copper wire has a diameter of 1.628 mm. (Use1.72×10-8Wm for theresistivity of copper.)
For safety, the National ElectricalCode limits the allowable amount of current which such a wire maycarry. When used in indoor wiring, the limit is 15.0 A for rubberinsulated wire of that size. DATA: r=0.000814m L piece=31.0m A=0.00000208055144m^2 the current density in the wire when it is carrying themaximum allowable current is 7.206 E6 A/m^2 (Currentdensity is the current in the wire divided by the cross sectionalarea of the wire.)
What is the drift velocity of the electrons when the wire iscarrying the maximum allowable current?
(The density of electrons in copper is 8.47×1028m-3.)
HINT: You can calculate the drift velocity from the currentdensity. DATA: r=0.000814m L piece=31.0m A=0.00000208055144m^2 the current density in the wire when it is carrying themaximum allowable current is 7.206 E6 A/m^2 (Currentdensity is the current in the wire divided by the cross sectionalarea of the wire.)
What is the drift velocity of the electrons when the wire iscarrying the maximum allowable current?
(The density of electrons in copper is 8.47×1028m-3.)
HINT: You can calculate the drift velocity from the currentdensity. You can calculate the drift velocity from the currentdensity.
Explanation / Answer
The drift velocity vd = J / ne = i / neA = 15 / ( 8.47 x 1028 m-3 *1.6 x 10-19 C * 2.06 x 10-6m2) = 0.5373 x 10-3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.