A number 16 copper wire has a diameter of 1291 mm. Calculate the resistance of a
ID: 1529344 • Letter: A
Question
A number 16 copper wire has a diameter of 1291 mm. Calculate the resistance of a 31 m long piece of such wire. Use Q = 1.72 times 10^-8 ohm m for the resistivity of copper. ____ For safely, the National Electrical Code limits the allowable amount of current which such a wire may carry. When used in indoor wiring, the limit is 6 amperes for rubber insulated wire of that size. How much power would be dissipated in the wire of the above problem when carrying the maximum allowable current? ______ What would be the voltage between the ends of the wire in the above problem? ___ What is the current density in the wire when it is carrying the maximum allowable current? _______ What is the drift velocity of the electrons when it is carrying the maximum allowable current? (The density of electrons in Copper is 8.47 times 10^28 m^-3.) _______Explanation / Answer
diameter, d=1.291 mm
radius, r=0.6455*10^-3 m
length, l=31 m
resistivity , rho=1.72*10^-8 ohm*m
a)
R=rho*l/A
R=1.72*10^-8*31/(pi*(0.6455*10^-3)^2)
R=0.407 ohms
b)
current , I=6 A
Power P=I^2*R
P=6^2*(0.407)
P=14.7 W
c)
voltage V=I*R
V=6*0.407
V=2.44 V
d)
current density, j=I/A
=6/(pi*(0.6455*10^-3)^2)
=4.6*10^6 A/m^2
e)
vd=j/n*q
vd=4.6*10^6/(8.47*10^28*1.6*10^-19)
vd=3.4*10^-4 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.