A number 16 copperwire has a diameter of 1.291 mm. Calculate the resistance of a
ID: 1680053 • Letter: A
Question
A number 16 copperwire has a diameter of 1.291 mm. Calculate the resistance of a 43.0m long piece of such wire.(Use 1.72×10-8 ?m for the resistivity ofcopper.)
Tries 0/10
For safety, theNational Electrical Code limits the allowable amount of currentwhich such a wire may carry. When used in indoor wiring, the limitis 6.0 A for rubber insulated wire of that size. How much powerwould be dissipated in the wire of the above problem when carryingthe maximum allowable current?
Tries 0/10
What would be thevoltage between the ends of the wire in the above problem?
Tries 0/10
What is the currentdensity in the wire when it is carrying the maximum allowablecurrent? (Current density is the current in the wire divided by thecross sectional area of the wire.)
Tries 0/10
What is the driftvelocity of the electrons when the wire is carrying the maximumallowable current?
(The density of electrons in copper is 8.47×1028m-3.)
Tries 0/10
Tries 0/10
Explanation / Answer
= 1.72 x 10-8-m r = 0.0006455 m A = r2 = 3.14 * 0.0008142 =0.000001308344585 m2 Therefore R = L/A = 1.72 x 10-8 * 43 /0.000001308344585 = 56.53 x 10-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.