100kW(100000W) of power is delivered to the other side of a city bya pair of pow
ID: 1668814 • Letter: 1
Question
100kW(100000W) of power is delivered to the other side of a city bya pair of power lines between which the voltage is 12000V.a) What current flows in the lines?
b) Each of the two lines has a resistance of 10 . What is thevoltage change along each line? (Think of carefully. This voltagechange is along each line, not between lines)
c) What power is expended as heat in both lines together(distainctfrom power delivered to custumers)? Do you see why it is soimportant to step voltages up with transformers for long distancetransmission?
Explanation / Answer
a) i = P / V = 100 kW / 12000V = 8.333 A b) V = PR = 1000V c) P = i V = 8333 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.