A particle with a charge of 5.5 × 10 –8 C isfixed at the origin. A particle with
ID: 1668885 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 5.5 × 10–8C isfixed at the origin. A particle with a charge of–2.3 ×10–8C is moved from x = 3.5 cm on thex axis to y = 4.3 cm on the y axis. Thechange in potential energy of the two-particle system is:
3.1 × 10–3 J
–3.1 × 10–3 J
6.0 × 10–5 J
–6.0 × 10–5 J
0
A particle with a charge of 5.5 × 10–8C isfixed at the origin. A particle with a charge of–2.3 ×10–8C is moved from x = 3.5 cm on thex axis to y = 4.3 cm on the y axis. Thechange in potential energy of the two-particle system is:
3.1 × 10–3 J
–3.1 × 10–3 J
6.0 × 10–5 J
–6.0 × 10–5 J
0
Explanation / Answer
Charge q = 5.5 * 10 ^ -8 C
Potential at x = 3.5 cm ( =0.035 m ) is V = Kq / x
=( 8.99 * 10 ^ 9 ) ( 5.5*10^-8) / 0.035
=14127.14 Volt
Potential at y=4.3 cm ( =0.043 m ) is V ‘ = Kq /y
=( 8.99 * 10 ^ 9 ) ( 5.5*10^-8) / 0.043
=11498.8 Volt
Potential difference dV = V ~ V ‘
= 2628.3 Volt
Work done W = dV * q ‘
Where q ‘ = -2.3 * 10 ^ -8 C
Plug the values we get W = -6.045 * 10 ^ -5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.