A 1000 kg automobile is at rest at a traffic signal. At the instantthe light tur
ID: 1668886 • Letter: A
Question
A 1000 kg automobile is at rest at a traffic signal. At the instantthe light turns green, the automobile starts to move with aconstant acceleration of 4.0 m/s^2. At the same instant a2000 kg truck, traveling at a constant speed of 8.0 m/s, overtakesand passes the automobile. (a) How far is the com of theautomobile-truck system from the traffic light at t =3.0s? (b) Whatis the speed of the com then?Explanation / Answer
at t=3s, distance of the truck from the traffic light: d1 = 8*3 =24 m distance of the automobile : d2= (1/2)*4*3^2 = 18 m => the distance of com : d= (m1d1+m2d2)/(m1+m2) =22 m the velocity of com : v=(m1v1+m2v2)/(m1+m2) = (2000*8+1000*4*3)/(2000+1000) =9.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.