A 100-turn rectangular wire with sides D = 12.0 cm and H = 8.0 cm moves with con
ID: 2104257 • Letter: A
Question
A 100-turn rectangular wire with sides D = 12.0 cm and H = 8.0 cm moves with constant
speed v towards, into, through, and out of a region of uniform constant magnetic field B
= 0.060 T, as shown. A light bulb rated at "0.50 W @ 2.5 V" is connected into the loop.
The wire loop's electrical resistance is negligible compared to the bulb's resistance.
a. When does an electric current flow through the light bulb? List all that apply.
A) While the loop is entirely outside the magnetic field region.
B) While the loop is entering the magnetic field region.
C) While the loop is entirely inside the magnetic field region.
D) While the loop is leaving the magnetic field region.
(E) None of the above.
b. At what constant speed v must the loop move in order for the bulb to be able to light as
specified above in the appropriate place(s)? Please show your work.
c. When the bulb is lit, what mechanical force (magnitude & direction) must be applied to
the loop in order to keep it moving at its constant speed in part (a).
Explanation / Answer
A = c
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.